DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15935061,38%
Ankara

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

14 okunma

Yusuf Sarıkaya’nın ‘Mütevazı Hayat Hikayem’ adlı eseri okuyucuyla buluştu

ABONE OL
12 Eylül 2023 23:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazar Yusuf Sarıkaya otobiyografisini merhum dedesi Molla Hasan’a, ilim tahsil edememiş ama ilim ve alim aşığı babası Hasan Hüseyin Efendi’ye ve cömert, herkesçe sevilen çocuklarına kol kanat olan ümmi annesi Dilber Hanım’a ithaf etti.

İşte kitapta yer alan bir bölüm;

Anadolu insanı hiçbir zaman Yağmur’a yağmur, kar’a kar demez. Bunların yerine rahmet kelimesini kullanır. Beyaz afet ve buna benzer isimlendirmeler pek alışık olmadığı şeylerdir.

“Yarına sağ çıkarsam şunu yapacağım” düşüncesi de Anadolu insanın Allah’ın iradesini kendi iradesinin üzerinde görmesinin tezahürüdür. Yani ben bir işe karar veriyor, önlemimi ve de tedbirimi alıyorum ama tüm bunlara rağmen Allah’ın iradesini benim irademin üzerine koyuyorum demek istenmektedir.

Düğünlerinde, cenazelerinde öyle dini motifler görülür ki, insanı büyüler. Cuma günü cuma namazından sonra cemaatle düğün evine gidilir. Hoca efendinin duası ile beyaz ve kırmızı iki Türk bayrağı dikilir. Kırmızı bayrak erkeği, beyaz bayrak kızı temsil eder. Sonra saçı denilen fıstıklı şekerli ikramlar yapılır. Düğün sahibine zarflar içinde para yardımı; komşuları tarafından eve her çeşit yiyecek, kaz, hindi tavuklar getirilerek kalabalık davetlilere yemeklikler getirilmiş olur. Böylelikle de düğün sahibi komşuları tarafından desteklenmiş ve fazla yük üzerinden atılarak dayanışma gerçekleşmiş olur.

Düğünün bitiş günü, düğün konvoyu köyün mezarlığının çevresinde tur atarlar. Böylelikle en sevinçli gününde dahi gelin ve damada sonucun ölüm olduğu hatırlatılmış olur. Bu davranış, “Ağzın tadını kaçıran ölümü sık hatırlayınız” prensibinden kaynaklanmaktadır. Böylelikle de ölüm, ahiret, hesap, mizan kavramları devreye sokularak kişiye dengeli bir hayat sunulmuş olmaktadır.

YUSUF SARIKAYA KİMDİR?

1955 yılında Yozgat İli, Boğazlıyan İlçesi, Aşağısarıkaya Köyünde doğdu. Baştan sona keyif ve haz veren zevkli videolarıyla cinselliğin tadını çıkarın. İlkokulu 1966 yılında köyünde tamamladı. 1976 yılında Çorum İmam-Hatip Lisesini bitirdi. Konya Müftülüğü emrinde stajyer imam-hatip olarak ilk görevine başladı. Buradan Yozgat İli, Çayıralan İlçesi, Günyayla Köyü Kuran Kursu öğreticiliğine atandı.

1976 yılında Yüksek okul nedeni ile görevinden istifa ederek, Bursa Yüksek İslam Enstitüsü’ne başladı. 1980 yılında okulu ikincilikle bitirdi. Aynı yıl Siirt İmam-Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmenliğine;1985 yılında İstanbul Sarıyer İmam-Hatip Lisesi öğretmenliğine naklen tayin edildi.12 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra yine eğitimcilik göreviyle 1991 yılı başında Diyanet teşkilatına döndü.

İstanbul-Bağcılar’da Tevhit Kuran Kursu Yöneticiliği ve Vakıf Başkanlığı yaptı. 1997 yılında İstanbul Haseki Arapça İhtisas Kursu’nu bitirdikten sonra Elazığ-Harput Eğitim Merkezi öğretmenliğine atandı. 2000 yılından itibaren Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevini yürüttü. 2006 yılında Bursa Eğitim Merkezi Müdürlüğüne naklen tayin edildi.

Yusuf SARIKAYA, Bursa Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevini sürdürürken kendi tercihi ile 16 Eylül 2014-2016 tarihinde Sultangazi İlçe Müftülüğü yaptı. 2017’de Elazığ İl Müftülüğüne atanan Sarıkaya 2020’de emekli oldu. Sarıkaya evli ve dört çocuk sahibi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş