DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
Ankara

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

79 okunma

Şirketler ne kadar zam yapmalı? Herkesin merak ettiği soruyu uzmanlar cevapladı

ABONE OL
22 Haziran 2023 03:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  •    Haber7-Özel

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ara zam oranını belirleme çalışmaları kapsamında dün üçüncü kez bir araya geldi. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni asgari ücreti açıkladı. Yeni asgari ücret 1 Temmuz 2023 yılından itibaren yüzde 34 oranında zamla 11 bin 402 TL olarak duyuruldu.

Asgari ücretin belirlenmesinin ardından binlerce şirkette çalışan milyonlarca asgari ücret üzerinde maaşla çalışan personelin alacağı zam oranı merak konusu oldu. Şirketlerde çalışan kalifiye personelin alacağı zam oranına ilişkin Haber7 uzman isimlerin görüşünü aldı. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammed Bayram ve Yeminli Mali Müşavir ve Haber7 yazarı İsmail Vefa Ak kalifiye personele yapılacak zamma ilişkin açıklamalarda bulundu. 

HÜKÜMET İŞVERENE MESAJ VERİYOR

Yeminli Mali Müşavir ve Haber7 yazarı İsmail Vefa Ak asgari ücretin o rakamın altında işçi çalıştırmamak için bir gösterge olduğunu belirterek “Bunun yükseliyor olması, oradaki rakama çok takılmamak kaydıyla genel ücret düzeyinin yükselmesini ifade eden bir şey. Hükümet asgari ücret düzeyini, gösterge olarak kullanıyor. Aslında şu mesajı veriyor; işverenler ben en alt ücret olarak bu kadar veriyorum siz de zamlarınızı buna göre düzenleyin diyor. Yani asgari ücret tüm ücretli çalışanları ilgilendiriyor.” dedi.

EN AZ ASGARİ ÜCRET ZAMMI KADAR ZAM YAPILMALI

Asgari ücretin tüm ücretli çalışanları etkileyen bir düzenleme olduğunu ifade eden Ak, kalifiye personel noktasının şu anda dünyada en büyük problemlerden biri olduğunu söyledi. Ak, “İş gücü piyasası çok akışkan duruma geldi ve şirketlerin en büyük problemi sadakatle uzun süre çalışabilecek personelin bünyede barındırılması oldu. En basit elemanlara 11400 TL verilirken eğer şirketler kalifiye elemanı ellerinde tutmak istiyorlarsa en az asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük zam kadar bir artış yapması gerekiyor. Aksi takdirde kalifiye elemanların elde tutulması mümkün değil.” şeklinde konuştu.

İsmail Vefa Ak asgari ücretin İstanbul gibi kentlerde farklı olmasının konuşulabileceğini  ve İstanbul’daki şirketlerin kalifiye personele zam konusunda daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizerek “Bu konuda kamuda da çözülmesi gereken bazı problemler var ücret konusunda. Kamu çalışanları da Anadolu ile büyükşehirlerde aynı olmasıyla problem oluşturuyor.” dedi. 

YÜZDE 30-35’LİK BİR ZAM GÖREBİLİRİZ

Konuya ilişkin devletin enflasyonun iki katı oranında zam yaparak çalışanları koruduğunun altını çizen Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammed Bayram da “İstanbul gibi büyükşehirlerde neredeyse asgari ücretli çalışan bulmak zor. Şu anda 11400 yeni seviyeye rağmen 11400’ün üzerinde başlangıç olarak çalışan kişiler var.” dedi.

Asgari ücretin bir başlangıç ücreti olduğunu belirten Bayram özel sektörün zam oranına ilişkin şu sözleri sarf etti:

 Şu an yeni seviyede ortanca ücretliler için özel sektörün niyeti olarak en fazla yüzde 30-35’lik bir zam yapma olarak görebiliriz. Ama tabi burada işçi ile işveren arasındaki pazarlığa bağlı. Piyasanın teamüllerine göre zam yapılabilir. Çünkü bununla alakalı bir düzenleme yok.  Burada işverenler çalışanını memnun etmek isterler. Çünkü çalışan ne kadar memnunsa işine o kadar pozitif anlamda katkısı oluyor. Burada asgari ücrete yüzde 34 zam yapıldı diye bu oranda zam yapmak doğru değil. Malum enflasyon ortada. 

BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET KONUŞULMALI

Geçtiğimiz yıl İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde bölgesel asgari ücretin konuşulmaya başlanması gerektiğini söylediğini ifade eden Bayram “Yani burada İstanbul’un gelişmişlik düzeyi, bölgesel kalkınma endekslerine göre, yaşam maliyetlerine göre diğer Anadolu şehirlerinden farklı Gayri Safi Milli Hasıla’dan alınan pay da farklı, GSMH’ye verilen katkı da farklı. O yüzden lokomotif büyükşehirlerin asgari ücretinin farklı belirlenmesi mümkündür. Burada daha önce yapılan çalışmalar da var.” dedi. 

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş