DOLAR 31,0743 0.27%
EURO 33,6687 0.05%
ALTIN 2.023,820,35
BITCOIN %
Ankara

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

62 okunma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz açıklaması! IMF ile görüştüler

ABONE OL
29 Haziran 2023 03:42
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yedili masa Karadeniz gazı için ne diyordu? Hani nerde diyorlardı. Bebecan ne diyordu, hani nerde? Yahu Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna denizin altına doğal gaz boruları yerleştirildi. Doğal gaz ne zamandan beri Filyos’ta yanıyor, görmedin mi? Gözleri var görmez kulakları var duymaz, kalpleri mühürlü” dedi.

Konuşmasında ekonomiye dair önemli mesajlar veren Erdoğan, enflasyonun yıl sonuna kadar kontrol altına alınacağını söyledi.

Faiz tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez. Faiz devamlı düşecektir. ABD’de faiz yükselebilir ama Türkiye’de düşecek. Göreceksiniz enflasyon da faizle birlikte düşecek. Türkiye Yüzyılı gibi vizyonu 3-5 karaborsacının hırsına teslim etmeyeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Ramazan Bayramınızı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum. Bayram namazını Ayasofya’da kıldım. Cuma namazımızı da 5 yıllık restorasyon çalışmaları sonrasında ibarete açılan Sultanahmet Camisi’nde kıldım. Şimdi de İstanbulumuz için tarihi bir adımın sevincini beraberce yaşamak üzere GOP’tayız.Kışla’yı nasıl buldunuz?

Dün neredeydik, Filyos’ta. Filyos’ta Karadeniz gazının devreye alınması münasebetiyle 1 yıl boyunca mutfak ve ocakların ücretsiz olacağı müjdesini milletimizle paylaştık. İftarı orada yaptık.

Yedili masa Karadeniz gazı için ne diyordu? Hani nerde diyorlardı. Bebecan ne diyordu, hani nerde? Yahu Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna denizin altına doğal gaz boruları yerleştirildi. Doğal gaz ne zamandan beri Filyos’ta yanıyor, görmedin mi? Gözleri var görmez kulakları var duymaz, kalpleri mühürlü. Bunlara nasıl masaları teslim ettik. İstifa ederken bizden gaziantep lezbiyen neler neler söyledi. Öbürü veda ederken neler neler söyledi. Asıl bunlara ihanetlerinin bedelini 14 Mayıs’ta ödetmeye hazır mıyız? Siyasi mefta olarak gömmeye hazır mıyız? Yapmamız gereken ne çok çalışacağız.

KÖY KONUTLARINI YARIN TESLİM EDİYORUZ

Deprem bölgesinde inşa edilen köy konutlarını yarın teslimini yapıyorum. Eser ve hizmet şölenleriyle milletimize yaşattığımız bayramları önümüzdeki günlerde de sürdüreceğiz. Son günlerde birileri sürekli millet kuru soğan alamıyor, et alamıyor, yol gemi açılışı yapıyorsunuz diyor. Milletimizin günlük hayatında sıkıntılar olabilir, onlar bugünün işi değil. Küresel krizlerin bize yansımaları olabilir. Aldığımız tedbir ve desteklerle bu etkileri en aza indirmenin gayreti içindeyiz. Bu sıkıntıları kökten çözmek peşindeyiz. Ülkemizi ve milletimizi bu sıkıntılardan kalıcı olarak kurtarmanın yolu eser ve hizmetlerden geçiyor. İHA, SİHA derken TCG Anadolu derken KIZILELMA, MMU derken sadece savunma sanayi ürünlerinden bahsetmiyoruz. Bizi asıl sevindiren bu ürünlerin gerisindeki teknoloji birikimidir.

İHA, SİHA, AKINCI, KIZILELMA, TCG ANADOLU’YU ÜRETİYORUZ

Yıllarca başkalarının teknolojilerini hayranlıkla seyretmek zorunda kaldık. Toplu iğne üretemiyordu bu ülke. İHA, SİHA, AKINCI, KIZILELMA, TCG Anadolu’yu üretiyoruz. Sadece kullanıcı olarak bile sürecin içinde yer almamız geçmişte çoğu zaman sınırlandı. Bu ürünlerle beraber dünyada teknolojide ne oldu söz sahibi olduk. Togg’umuz var mı? Togg’umuza şu anda üretimde yetiştiremiyoruz.

Bay bay Kemal… Ahh ah… Savaş Ay hayatta olsaydı. Bay Bay Kemal o videolarda saf saf duruyor. Hastanelerin hali neydi. Hastanede ölüyorsa vatandaş orada rehine olarak kalıyordu. Broşür hazırlamış, inceledim. Rezalet… Ya sen önce bunların hesabını ver. Önce hastanelerde senin döneminde rehine olarak kalanların hesabını ver. Senin gidecek yerin yok ya. Benim vatandaşım o hastanede ölüp de rehine kalanların varisleri bunun hesabını ağır sorması lazım.

İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRIYORUZ

Her insanımızın hayat kalitesini yükseliyor, ülkemizi büyütüyoruz. İşte bugün GOP’ta aynı zamanda bunun için varız. Bugüne kadar 3,3 milyon konutu kentsel dönüşümle yenilerken 1,2 milyon konutu da TOKİ ile inşa ettik. Özel sektörün de katkılarıyla ülkemizi bunun 20 yıl öncesine göre çok iyi seviyeye getirdik. İstanbul başta olmak üzere deprem bölgelerindeki kentsel dönüşümü hızlandırıyoruz.

FAİZ DEVAMLI DÜŞECEK

Günlük hayatımızda yaşadığımız sıkıntılardan kurtulmamızın yolu ülkemizi büyütmek, üretim ve istihdamı artırmaktan geçtiğini unutmamalıyız. Enflasyonun yükselmesinde, fiyat artışlarında birilerinin aç gözlülüğünün, alçaklığının payı varsa bunun da peşine düşeriz. Nitekim ilgili tüm kurumlara verdiğimiz açık talimat var. Vatandaşın ekmeğine göz dikenin gözünün yaşına bakmayacaksınız. Enflasyon meselesini de bu yıl sonuna kadar kontrol altına almış, önümüzdeki yıl tamamen çözmüş olacağız. Bu kardeşiniz iktidarda olduğu sürece faiz yükselemez. Faiz devamlı düşecektir. ABD’de faiz yükselebilir ama Türkiye’de düşecek. Göreceksiniz enflasyon da faizle birlikte düşecek. Türkiye Yüzyılı gibi vizyonu 3-5 karaborsacının hırsına teslim etmeyeceğiz.

IMF TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞME YAPTILAR

Bu yedili masanın etrafındakinin faiz, enflasyonla ilgili düşünceleri nedir, ilgilenmiyorum. Bunların bu konularda tavırları yok. Bebecan şöyle demiş, öbürü böyle demiş. Bunlar faizcidir. Bunlar enflasyonist bir ekonominin önderleridir. Bunlara güvenilmez. Çok enteresan beraber Davos’tayız, Bebecan’la. O zaman IMF’in başındaki de orada. Dedim ki, siz taksitlerinizi alıyor musunuz? Alıyoruz. Bizim iktidara gelişimizin ilk dönemi 2003. Biz size bu taksitleri ödeyeceğiz. IMF’e borcumuz 23,5 milyar dolardı. MB’nin Döviz rezervi de 27,5 milyar dolardı. 2013’e kadar IMF’ye bu borç taksitlerini ödedik, 2013’te bu işi bitirdik ve ondan sonra da IMF bir daha Türkiye’nin kapısına uğramadı. Kimin kapısına uğradı, CHP’nin sözcüsü ve İP’in sözcüsü, otel lobilerinde IMF temsilcileriyle görüşme yaptılar. Hükümetin bunlardan borç alması lazım dediler, biz ne dedik almayacağız. O zaman IMF’in başındakine Türkiye’yi ben idare ederim, siz buraya müdahale edemezsiniz, taksitlerinizi alın gidin.

MERKEZ BANKASI REZEVRLERİ 135 MİLYAR DOLARA KADAR ÇIKTI

Merkez Bankamızda 27,5 milyar dolardan 122 milyar dolara kadar çıktı döviz rezervi. Başbakanlığım dönemimde 135 milyar dolara kadar MB’nin döviz rezervleri çıktı. Bebecan hatırlıyorsun o günleri değil mi? Sen mi yürüttün o işleri, imzayı atan kimdi? Sen misin ben mi? Yalanda bunların üzerine yok. Söyle bana arkadaşını söyleyeyim sana kim olduğunu. Bay bay Kemal’in yanında olanlar ya huyundan ya suyundan kapacak. Biz dik duruşumuz sebebiyle mücadeleyi kazandık, sayısız tuzağı bozduk.

KALICI KONUTLARIN YAPIMI DEVAM EDİYOR

14 Mayıs’ta çok daha güçlü destek bekliyorum. Bu ülkenin ve insanlarının demokrasiden kalkınmaya tüm meselelerini nasıl çözdüysek bugünkü sıkıntıların üstesinden gelecek olan da biziz. Sözümüz söz reis diyorlar, biz bu yoldan dönmeyiz diyorlar. Yüzyılın şafağının sökmesine ne kadar kaldı? Az kaldı… Yaşı yetenler kendileri hatırlar. 24 sene önce 17 Ağustos 1999 gününün ilk saatlerinde Marmara 7,4 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Ağır yıkımlar ve 17500 can kayıpları yaşandı. 6 Şubat’ta ardı ardına yaşanan depremler küçük kıyamet gibiydi. Bu depremlerde 311 bin binadaki 872 bin bağımsız bölüm kullanılamaz hale geldi. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Enkazlar bitiyor inşallah, kalıcı konutların yapımı devam ediyor.

13,5 MİLYON İNSANIN HAYATINA DOKUNDUK

Marmara depreminin ardından ülkemizdeki dayanıksız yapıların yenilenmesi için milletin talebi oluştu. TOKİ, kentsel dönüşümle geçmişle mukayese edilemeyecek derecede önemli adımlar attık. Dönüşüm ve sosyal konut projeleriyle 13,5 milyon insanın hayatına dokunduk. Deprem bizim hazırlıklarımızın bitmesini beklemiyor.

Dün akşam verdiğimiz doğal gaz müjdesinden sonra Kentsel Dönüşüm müjdemizi açıklıyoruz. Bir yandan deprem bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldıracak çalışmaları yönetiyorken yeni seferberlik başlatıyoruz. 1999 depreminin acıları hala taze olan İstanbul nüfus yoğunluğu ve stratejik konumu nedeniyle ilk sırada yer alıyor. İstanbul’da 220 bin binadaki 1,5 milyon bölüm risk altındadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş